Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Kroměříž 2023 Proof

28 000 Kč28 000 Kč bez DPH
1 137,29 EUR1 137,29 EUR bez DPH

Hmotnost:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovna:
Česká mincovna
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika
Emitent:
ČNB
Téma:
Městské památkové rezervace (2021-2025)
Emise:
2023
Hrana:
vroubkovaná
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Městské památkové rezervace
Autor:
Karolína Kučerová
Náklad:
5 868 ks

Počet
Poslední 3 ks za tuto cenu okamžitě k odběru -AKCE

jedná se o komisní prodej

  • Cena odkupu: 28 000 Kč

Popis

 

1/2 Oz zlatá pamětní mince - Městská památková rezervace Kroměříž-Proof

Na rubové straně mince je v horní polovině koláž nejvýznamnějších architektonických památek Městské památkové rezervace Kroměříž. Zleva kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, Arcibiskupský zámek a v dolní polovině mince je umístěna Rotunda v Květné zahradě. Při spodním okraji mince je text "MĚSTO KROMĚŘÍŽ". Rok ražby "2023" je umístěn nad zobrazením Arcibiskupského zámku. Iniciály autorky mince Karolíny Kučerové, DiS. se nacházejí při spodním okraji mince.

Na lícní straně je v horní polovině mince ztvárněna část kolonády v Květné zahradě v Kroměříži s heraldickými zvířaty z velkého státního znaku mezi jednotlivými sloupy. Uprostřed český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj slezská orlice. V dolní polovině mince jsou ztvárněny stíny heraldických zvířat a sloupů. V horním okraji mince je v opisu text "ČESKÁ REPUBLIKA". Při spodním okraji mince se nachází text "MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE" a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "5 000 Kč".

Počátky města Kroměříž sahají do středověku. Trhová osada, ležící při brodu na křižovatce důležitých obchodních cest a spojuje Podunají a Balt, je zanesena do arabské mapy Tabula Rogeriana jako Arga.

První písemná zmínka o osadě Kroměříž pochází z roku 1107. Tu v roce 1110 prodává olomoucký kříže Ota II. Černý olomouckému biskupovi Janu Břichatému za 300 hřiven. Král Přemysl Otakar II. tuto biskupskou držbu potvrzuje roku 1207. Tím se Kroměříž na dlouhá staletí stává majetkem olomouckých biskupů, kteří výrazně ovlivnili architekturu a rozvoj města.
Kroměříž na město povýšil biskup a králův rádce Bruno ze Schauenburka kolem roku 1260. V blízkosti původního osídlení vzniká hradbami chráněné město se třemi branami a gotickým hradem jako letním reprezentativním sídlem olomouckých biskupů. Centrum města tvoří nové tržiště čtvercového půdorysu s radnicí a sítí ulic. Západně od Velkého náměstí je založena kolegiátní kapitula s kostelem sv. Mořice. Požárem poničený kostel sv. Václava získává velkorysý gotický vzhled katedrály.

Na přelomu 15. a 16. století přichází nový rozkvět města zdevastovaného v období husitských válek. Biskup a humanista Stanislav Thurzo přestavuje gotický hrad na renesanční zámeckou rezidenci.
Další rány městu zasadilo švédské vojsko za třicetileté války a přivlečená morová epidemie. Město bylo dvakrát za sebou vypleněno a vypáleno. Z původních 244 domů uniklo zkáze pouze 69. Rozsáhlou obnovu města zahajuje biskup Karel II. Lichtenštejn-Kastelkorn ve 2. polovině 17. století. Zničený Arcibiskupský zámek je znovu vybudován v honosném raně barokním slohu. Původní zelinářská a ovocnářská zahrada je přebudována v barokní Podzámeckou zahradu a v roce 1665 je založena unikátní okrasná Květná zahrada. Na Sladovnickém náměstí je vybudována biskupská mincovna, která je v současnosti poslední dochovanou mincovnou na Moravě. Měšťanské a církevní stavby ve městě získávají vzhled, který si Kroměříž z velké části ponechala do dneška.

Historické jádro města, jehož součástí jsou pozůstatky městského opevnění, Arcibiskupský zámek a obě zahrady, bylo vyhlášeno v roce 1978 městkou památkovou rezervací.

Zlaté mince ČNB Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Kroměříž 2023 Proof

E-mail

obchod@zlatoeu.cz